Fizykoterapia dla dzieci, porady, zalecenia, cechy szczególne

Ćwiczenia dla przedszkolaków to specjalny rodzaj ćwiczeń, które mają na celu zniwelowanie skutków urazów fizycznych lub psychicznych. Opiera się ona na naturalnej potrzebie ruchu każdego człowieka. Należy zauważyć, że w ostatnich latach aktywność fizyczna zarówno wśród dorosłych, jak i wśród dzieci znacznie się zmniejszyła. Zastosowanie ćwiczeń terapeutycznych w leczeniu jest więc równie ważne jak dobór odpowiednich leków.

Jeśli mówimy osobno o dzieciach, to takie ćwiczenia pozwalają im pozbyć się emocjonalnych zawirowań, nauczyć się panować nad sobą, rozwinąć umiejętność relaksowania się, a także dają im szansę na rozwój i asertywność. Istnieje wiele specjalnych zabaw opracowanych z myślą o nich, które sprawiają, że zajęcia są o wiele łatwiejsze, ciekawsze i przyjemniejsze.

Ćwiczenia to nie tylko terapia, ale również profilaktyka różnych nieprawidłowości. Fizykoterapia staje się istotnym elementem w leczeniu wielu chorób wieku dziecięcego. Jest dobry przy krzywicy, hipotrofii itp., gdyż ćwiczenia przywracają przemianę materii, zmniejszają ryzyko nieodwracalnych deformacji kręgosłupa, zmniejszają opóźnienie podstawowych parametrów przyjętych norm.

Przy ich regularnym ćwiczeniu można osiągnąć dobre rezultaty:

  • Zapobiegają rozwojowi skoliozy, płaskostopia;
  • Zapobiegać lub normalizować zaburzenia postawy, skrzywienia nóg;
  • W celu wyeliminowania zaburzeń pracy przewodu pokarmowego.

Nie należy zaniedbywać własnych dzieci, ponieważ przedłużający się przebieg każdej choroby może wywołać niebezpieczne zmiany i konsekwencje. Ważne jest, aby w odpowiednim czasie wdrożyć zalecenia lekarza, aby zapobiec niebezpiecznym konsekwencjom.

Ćwiczenia terapeutyczne mają swoje własne, charakterystyczne cechy. Głównym z nich jest wiele zabawnych ćwiczeń. Specjalista musi opracować indywidualny program dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę jego grupę wiekową, wskaźniki rozwoju fizycznego i psychicznego oraz specyficzne zdolności umysłowe i motoryczne.

Korzyści z terapii ruchowej dla dzieci

Aktywność fizyczna jest niezbędnym warunkiem prawidłowego rozwoju, ale dorośli często o tym zapominają. Oprócz tego, zajęcia LFC mają również zalety:

  • Dzieci uczą się umiejętności higienicznych, poznają świat i siebie w nim;
  • Ćwiczenia są dobre dla harmonijnego wzrostu kręgosłupa;
  • Dla prawidłowej postawy; dla wzmocnienia mięśni kręgosłupa;
  • W celu zapobiegania i korygowania asymetrii w rozwoju skoliozy;
  • Poprawa stanu płaskostopia;
  • Stabilizuje takie cechy jak siła, wytrzymałość i zręczność;
  • Funkcja endokrynologiczna ulega normalizacji;
  • System odpornościowy jest wzmocniony;
  • Procesy adaptacji do nowych, nieznanych warunków ulegają przyspieszeniu;
  • Fizykoterapia normalizuje tolerancję na stres.

Na początku swojego życia dziecko rośnie bardzo szybko. Jego wysokość, masa ciała, rozmiar nóg i objętość klatki piersiowej rosną w ogromnym tempie. Stopniowo ruchy dziecka stają się znaczące, fizycznie kompletne i odpowiednie. Ale nawet wtedy w umyśle każdego dziecka przeważa spokój, a nie koncentracja. Po przeprowadzeniu badań stwierdzono, że dzieci w wieku 2 lat są aktywne fizycznie przez 60% czasu, nie licząc snu. A w wieku 3 lat aktywność fizyczna sięga 70%.

Wdrażanie terapii ruchowej dla dzieci w wieku przedszkolnym

Dopiero od wieku szkolnego w pełni realizuje się wychowanie fizyczne. Czas trwania zajęć wynosi od 30 do 45 minut. Takie podejście promuje prawidłową postawę ciała, która jest niezbędnym elementem zdrowego rozwoju, ponieważ asymetrie w gorsecie mięśniowym czy skrzywienia kręgosłupa prowokują ogromną ilość problemów zdrowotnych w przyszłości.

Dla dzieci w placówkach oświatowych przygotowano specjalne pomieszczenie z urządzeniami do ćwiczeń i innym niezbędnym sprzętem sportowym. Ćwiczenia terapeutyczne są wykonywane tylko przez specjalnie przeszkoloną osobę.

Poradnik z ćwiczeniami dla przedszkolaków jest dostępny na Eduksięgarnia.pl

Możesz również polubić…