Jak wyrazić emocje – gra dla dzieci, która wyjaśni trudne sprawy.

Wyrażanie uczuć i emocji jest naturalną, mimowolną cechą każdego człowieka. Nauka okazywania oraz odczytywania emocji u dzieci to istotny element dostosowania społecznego, który pomaga najmłodszym budować relacje z innymi oraz poznawać samych siebie. Pomocą dla psychologów i pedagogów, ale również i rodziców, którzy są zainteresowani z pracą nad emocjami swoich dzieci, mogą być różnorakie gry, które poprzez zabawę uczą dzieci zarówno wyrażania uczuć, jak i rozpoznawania ich u innych osób.

Dlaczego okazywanie dziecięcych emocji jest ważne

Emocje w rozwoju dziecka odgrywają niebagatelną rolę. Maluch, poznając świat, próbuje zrozumieć prawidłowości, jakie nim rządzą, co nie zawsze mu się udaje. Wielokrotnie przekracza wyznaczone granice, by zaspokoić ciekawość. Spotyka się również z reakcjami innych: rodziców, opiekunów w przedszkolu, kolegów i koleżanek. Mnogość doświadczeń, ciągłe wkraczanie w nowe, nieznane dotychczas rejony poznawcze, ale również uwarunkowania fizjologiczne, takie jak zmiany we własnym ciele sprawiają, że dziecko może odczuwać radość i euforię, lub wręcz przeciwnie: poczuć się przytłoczone, zmęczone, lub zagubione. Opisująca emocje gra pozwala mu oswoić te doznania. Malec, który potrafi rozpoznać i nazwać swoje uczucia, łatwiej poradzi sobie ze stresem. Wiedząc, iż nie ma złych emocji, nie będzie żyć w poczuciu winy za nadmiernie okazane negatywne, lub pozytywne odczucia. Ucząc się na własnym przykładzie łatwiej rozpozna, kiedy zbliży się do niebezpiecznej granicy, za którą jego doznania eskalują i zostaną wyrażone w sposób zbyt gwałtowny, a także nauczy się je przekierować w inne obszary działania. Rozpoznając emocje u innych rozwinie prawidłowe relacje społeczne, będzie w stanie dobrać sobie odpowiednich przyjaciół i znajomych, oraz poradzi sobie z osobami, które próbują wpływać na innych, by wyciągnąć z tego własne korzyści. U dziecka, które nauczy się prawidłowo rozpoznawać emocje zarówno u siebie, jak i w otoczeniu, wystąpi mniejsze ryzyko, że stanie się ofiarą agresji kolegów lub osób dorosłych.

Jak uczyć dziecko rozpoznawania emocji

Emocje trzeba nazwać i opisać. Określająca emocje gra nie tylko wprowadza nazewnictwo, ale w sposób jasny i przejrzysty przyporządkowuje konkretne uczucie do mimiki. Uśmiechnięta, wyrazista buźka emotki lub bohatera gry planszowej ukazuje bez niedomówień, że chodzi tu o radość, podczas gdy wykrzywiona twarz nie pozostawia wątpliwości, że przedstawiona na planszy osoba  jest rozzłoszczona. Podczas wspólnej gry dorośli mają okazję, by porozmawiać o trudnych emocjach, zadać dziecku pytanie o to, jak powinna zachować się przedstawiona na planszy postać, lub podpowiedzieć rozwiązanie. Gra o emocjach bazuje najczęściej na starych, wypróbowanych i lubianych przez dzieci scenariuszach: memory, ćwiczących pamięć, bazgrakach, pozwalających na wyrażanie emocji poprzez rysunek, czy układaniu kart z emotkami na wzór domino. Znane zasady, ubarwione dodatkowo śmiesznymi opowiastkami i wyrażaniem min sprawiają, że gra w emocje to ulubiona zabawa najmłodszych.

Emocje – gra, która tłumaczy trudne sprawy

Gry o emocjach poprzez zabawę oswajają dziecięce uczucia, nazywają je, pokazują i pozwalają na uporządkowanie doznań. Dziecko podczas gry czuje się rozluźnione i swobodne, w sposób naturalny kodując podsuwane przez dorosłego informacje, które później może wykorzystać w praktyce. Oswajany z emocjami młody człowiek prawidłowo odczyta intencje innych osób, nawiąże prawidłowe relacje międzyludzkie, oraz będzie umiał okazywać swoje uczucia względem swoich najbliższych i przyjaciół.

Możesz również polubić…